4 POSITIVE THINGS I’VE LEARNED IN 2017

Moji drazí milovaní čtenáři! Konec roku se blíží rychleji, než jsem čekala a tak je správný čas na malé bilancování. Tenhle rok byl ve spoustě směrech zlomový (v tom nejlepším slova smyslu), proto jsem se rozhodla, že vám napíšu všechny ty pozitivní změny, které jsem udělala a opravdu mi změnily život. Ať už pracovně nebo soukromě. Třeba tím inspiruju někoho z vás, což popravdě je pro mě vždycky obrovská čest!  A budu se snažit být stručná, protože mi tuhle napsala jedna z vás, že má ráda moje články, protože jsou stručné a jasné 🙂 . Tak jen doufám, že to nezestručním tak, že místo článku budete číst telegram.

 

1. ZAČALA JSEM SI ČISTIT MYSL

Vždycky jsem byla pragmatická holka, která nad nějakou meditací a jogínováním otáčela oči v sloup. Ne, že bych začala cvičit jógu, ta mě fakt ještě neoslovila. Ale úplně náhodou, vlastně jen ze zvědavosti, jsem si pořídila pár knížek o osobním rozvoji. A zjistila jsem, že jsem v téhle oblasti někde daleko za opicema. Jak říká jedna moje kamarádka – každý den si čistíš zuby a pleť, takže dopřej očistu i své hlavě. Přečetla jsem Zázračné ráno, Myšlením k bohatství a Tajemství a život se mi ze dne na den otočil o 180 stupňů. Není úplně jednoduché vydat se cestou pozitivního přístupu, sebeúcty a disciplíny. Ani nevím, která z těhle 3 věcí mi dělala největší problém 🙂 . Ale když se jednou rozhodnete, tak už prostě nejde přestat. Protože tvářit se celý den jako hromádka neštěstí, to jde snadno. Obzvlášť v tomhle “pěkném” počasí. Jenže to nevede vůbec k ničemu! No schválně, co se změnilo tím, že jste se celý den báli nebo se utápěli v depresi nebo ve vzteku?! NIC!!! Když se ale naučíte nastartovat v sobě hezké emoce, začnou se dít zázraky. Nezkoumejte jak, nekalkulujte, co z toho budete mít. Prostě to zkuste a poděkovat mi můžete později 😉 .

 

Můj soukromý rychlotip: Jestli se vám do knížek nechce, poradím vám dva triky, jak začít s očistou mysli. Důsledně dbejte na to, abyste říkali (i tak přemýšleli) NE co nechcete, ale co chcete! A druhá rada – ráno, hned jak otevřete oči, se usmějte. Jak to nejvíc jde. A vydržte to aspoň pár sekund. Jasně, občas mě z toho berou křeče, ale výsledek za to stojí, a proto to nevzdám.

 

2. ZAČALA JSEM ČISTIT SVŮJ ŽIVOT OD ŠPATNÝCH VZTAHŮ

Tohle bylo těžké, přiznávám. Ale musí se to udělat! Vyčistit si život od “toxických vztahů”, které vám víc berou, než dávají. Ze kterých je vám pak smutno. Které vás nedělají šťastnými. Ať už jsou to rádoby přátelé, nebo partner nebo spolupracovníci. Každý člověk na vás působí víc, než si dokážete uvědomit. Svými slovy, činy i energií. A já se dostala do věku, kdy si chci svůj život vážně užívat a mít z něj radost a prospěch. Někdy touhle očistou přijdete o “nejlepšího” přítele a někdy i o partnera. Jenže držet se zuby nehty někoho, kdo má na váš život negativní vliv jen proto, že nechcete zůstat sami, zavání sebemrskačstvím 😉 . Když pečlivě projdete seznam svých přátel a lidí, kteří vás obklopují a kterým dobrovolně věnujete svůj čas, zjistíte, s kým je radost pobýt a od koho vždycky odcházíte zdrchaní. A věřte mi, když “odstřihnete” toxické lidi, uvidíte, že se místo nich objeví noví, které byste vůbec nečekali. Ale takhle je to na světě zařízeno. Udělejte první krok, to ostatní přijde samo.

 

Můj soukromý rychlotip: Toxickým lidem nemusíte nic vysvětlovat. Přestaňte do nich investovat (čas, pozornost, peníze…) a odpadnou sami. I kdybyste jim totiž svůj nový životní postoj vysvětlili sebecitlivěji, nikdy to nepochopí, protože “toxikáři” nejsou empatie schopni. Moc hezký článek o rozpoznání toxických lidí napsala anglická blogerka Sophie, přečíst si ho můžete TADY.

 

3. ZAČALA JSEM ČISTIT SVŮJ DOMOV

Teď to zní, jako bych konečně začala uklízet 😀 . Tahle změna přišla s tím trojnásobným stěhováním. Proto mi asi tyhle akce kulový blesk nevadí. Vím, že se při nich nějak automaticky zbavím všech nepotřebných krámů. A že toho tentokrát šlo! Od desítek prošlých krémů a make-upů, až po šanony plné nepotřebných lejster. Tradiční předvánoční úklid k tomuhle ráznému gruntování přímo vybízí. Nebojte se toho. Zdá se to těžké jen na začátku. Jak ale do toho jednou hrábnete, budete k nezastavení:-) . Uvidíte, že s vyčištěnou hlavou i společenství lidí kolem vás, to celé začne dávat smysl. Protože vyčistit si jen půlku života a druhou nechat zaneřáděnou, nemá v celkovém výsledku žádný efekt.

 

Můj soukromý rychlotip: Jednoznačně doporučuju při vyhazování nepotřebných papírů zkontrolovat, co vyhazujete. Já jsem se do očisty bytu pustila s takovou vervou, že jsem vyhodila svůj rodný list, maturitní vysvědčení i zápočtové listy. Z čeho mi vypočítají důchod, to teda vážně netuším 🙂 .

 

4. ZAČALA JSEM DĚLAT NĚCO NOVÉHO

Tohle pro mě bylo zásadní možná proto, že ve svých 40 plus letech už mě hned tak něco nového nepotká. Jak se říká “I’ve been there, I’ve done this”. Blogování sama za sebe je přesně tou úplně novou zkušeností, která mě děsila, ale zároveň strašně lákala. Nebyla to sice úplně moje volba, ale když ta situace nastala, rozhodla jsem se, že to dám. Nejenom, že to zvládám (a podle vašich reakcí celkem úspěšně), ale začalo mě to fakt bavit. Můžu tím někomu pomoct, něco předat a hlavně touhle činností pořád dál posouvám svoje kreativní vyjadřování. Je to reflexe mého života a s vaší pomocí a zpětnou vazbou mě to baví čím dál víc. Tím chci říct, že v životě prostě každý z nás potřebuje “něco svého”. Kromě rodiny, výchovy potomků, práce (do které třeba někteří z vás chodí jen proto, že musí), zkrátka musíte mít něco, co vás činí šťastným/šťastnou. A je úplně jedno, jestli je to psaní deníku, blogování, focení, cvičení, čtení… Jen to musí být něco, na co se budete těšit, co vám dodá energii, co vás posune dál.

 

Můj soukromý rychlotip: Slyšela jsem teď povzdech, že na to nemáte čas? Jasně, že čas je nedostatkovou komoditou. Jenže když si ho pro sebe nenajdete, tak se buď strhnete, vyhoříte nebo zahořknete (nebo všechno najednou) a to pak pro vás bude radost pobývat ve svém těle a pro vaše blízké pobývat ve vaší přítomnosti 😉 . Berte tedy čas pro to “svoje nové” jako lékařem předepsanou prevenci.

 

 

Možná, že spoustu takových vět už jste četli nebo slyšeli. Ale zkuste to tentokrát nebrat jako stokrát omílané klišé a pořádně se zamyslete. Pamatujte si, že vším, co uděláte PRÁVĚ TEĎ, tvoříte svou budoucnost. Tak ať stojí za to!

 

Xo, Vaše

 

 

Follow:

18 Comments

 1. Jana Pury
  November 8, 2017 / 8:28 am

  Alenko, skvělé!! 😉 a musím souhlasit… ve spoustě Tvých vět vidím sama sebe, ať už v tom pozitivním nebo k sobě negativním přístupu. Především toxičtí lidé a čas pro sebe.. Toxáci se množí jak houby po dešti..jednou někoho takového přijmeš do života a najednou se nestačíš divit, kolik jich je.. máš to v první řadě za zlé jim, ale pak si uvědomíš, že “chyba” je na Tvé straně, protože jsi “hodná a blbá”, na což oni mají skvěle vyvinutý čich….takže pak nezbývá, než se stát ve vlastním zájmu jakoby “sobcem” a chránit před nimi sama sebe, potažmo ostatní blízké, aby právě pro ně zbyla Tvá energie….
  A vlastní čas? To je něco, o čem jsem snila celou dobu s mými dvojčaty..a až teď, ve svých 40ti letech, jsem si řekla “dost”, fakt potřebuji dobíjet baterky únikem od toho všeho, abych v čase s nimi byla radostnější, spokojenější.. a je to tak, spokojená máma = spokojené děti. Fráze, kterou slyšíš pořád, ale opravdu zjistit na vlastní kůži, co to je, je někdy běh na dlouhou trať. Takže si “kradu” svůj čas cvičením a také prací. A v tom mi OHROMNĚ pomohlo školení u Tebe. Protože spojit koníčka s profesí, to je něco, co se každému bohužel nepodaří a už jen uvědomění tohoto je velký náboj. Ale chce to taky svůj čas…a já jsem ráda, že jsem si počkala, až dvojky trochu povyrostou, nebudou ty životní změny v křeči a já si je tedy mohu více vychutnat. Můj život by se dal klidně rozdělit na “život před a po”..
  Naprostý souhlas se vším, co píšeš… díky za to!!! ;-*

  • Alen
   Author
   November 8, 2017 / 7:37 pm

   Janinko, ty jsi prostě úžasňák! Děkuju za nádherný vzkaz, dělalas mi obrovskou radost každý den už na kurzu a nesmírně si vážím toho, že ti čas u nás byl k užitku. Děkuju děkuju děkuju!

 2. Magda
  November 8, 2017 / 9:05 am

  Díky za ten článek. Kápnul mi do noty. Za posledních pár let jsem se vypracovala na strhanou, vyhořenou a zahořklou osobu, protivnou hlavně samu sobě. Naprosto bez řečí jsem obětovala všechno, co jsem měla ráda třem dětem, práci a hlavně manželovi, který se po narození dětí změnil na chlápka, který musí mít evidentně balkánské předky. Před měsícem jsem si řekla, že to tak dál nejde a po malých krůčcích se snažím o to, co je vlastně obsahem tohoto Tvého článku. Jdu si ho přečíst ještě jednou :-).

  • Alen
   Author
   November 8, 2017 / 7:35 pm

   Mag, ty jsi báječná ženská! A prozradím ti jednu super věc – už máš vyhráno! Protože jakmile si je člověk OCHOTNÝ a SCHOPNÝ přiznat upřímně svou situaci a rozhodne se jí změnit, je to k cíli už jen maliký kousek a to zvládneš levou zadní! Držím palce a dávej mi vědět, jak to zvládáš a jak ti je!!! Ještě jednou děkuju, moc si mě potěšila!

 3. Bára
  November 8, 2017 / 10:26 am

  Mám k tomuto jen jednu věc…, články mohou být klidně i delší 🙂 Mám hrozně ráda tvůj sloh a celkově životní postoj, určitý nadhled a ironii (v pozitivním slova smyslu). Každé ráno s kávou v ruce se těším na pár tvých řádek 🙂 Sama jsem teď v takovém nelehkém období a divném rozpoložení, kdy mám pocit, že se mi nic nedaří a tvé články mi vždy zvednout moc náladu!

  • Alen
   Author
   November 8, 2017 / 7:32 pm

   Baru, to je od tebe moc krásný, děkuju! Já si nastudovala, že by článek měl mít maximálně 1400 slov a tenhle měl 1040 a já už z toho byla celá nejistá, jestli se to dá vůbec učíst 🙂 Každopádně ještě jednou děkuju a PROSÍM, zkus nějakou z těch doporučených knížek. Čtou se strašně dobře (= rychle) a kdyby ti náhodou nepomohly, rozhodně ti neublíží. Držím palce, ať se z toho vzduchoprázdna co nejdřív dostaneš. A slibuju, že budu psát co nejvtipněji (a s co největší ironií 😉 ), abych ti náladu pomohla zlepšit!

 4. Vladimíra
  November 8, 2017 / 11:37 am

  Alen,
  Tvůj článek přišel jako na zavolanou, zrovna před pár týdny jsem začala svůj dosavadní život mýtit (jak Ty nazýváš čistit od toxických vztahů) od negativního člověka, a víš, že se zadařilo, já jsem tomu nevěřila, ale šla jsem do toho, neboť jsem byla úplně “vysátá”, vážně se mi ulevilo (jemu už asi méně) možná to ještě ani nezaznamenal, a nebo jak trefně píšeš, ani nezaznamená, jelikož tam spousta důležitých vlastností absentuje !! Ale podstatné je, že mám již jasno.
  Díky za opět poučný článek.
  Vladimíra

  • Alen
   Author
   November 8, 2017 / 7:27 pm

   Vladi, jsem za tebe strašně moc ráda! Je to práce na delší dobu a jsem moc ráda, žes dokázala udělat takhle důležitý krok. Vždycky je lepší říct si “proč já xxx jsem to neudělala už dávno” než si říkat “proč já jsem to neudělala vůbec”. Takže držím palce nám oběma a gratuluju ti!

 5. November 8, 2017 / 2:41 pm

  Alenko,
  já jsem za tebe tak ráda. A hlavně i za to, že si začala blogovat, protože tím boříš mýty, že to je činnost jenom náctiletých holek. Já si raději přijdu k tobě na nový článek, který má hlavu a patu, než číst seznam značek, co kdo má zase na sobě. Mně už ty prázdná slova a omílané převzaté fráze prostě nebaví. Takže jen tak dál a držím ti palce i do toho dalšího roku, ať se ti podaří vše, co si zamaneš. Jo, a budu se těšit na další příjemný oběd 🙂

  • Alen
   Author
   November 8, 2017 / 7:25 pm

   Janinko, teda od kolegyně mě takový vzkaz těší dvojnásob. Jsi zlatíčko, moc děkuju za nádherná slova a víš sama moc dobře, jak moc to pro mě znamená! A oběda už se nemůžu dočkat, notabene, když je teď na tobě 😀 😀 Těším se moc, až se zase uvidíme!!

 6. Natalie
  November 8, 2017 / 4:15 pm

  Tak pro mne bylo letos zlomovým rozhodnutí jít na workshop módního blogování. Od té chvíle visím na tomto blogu a nasávám tuny inspirace, a nejen módní. Co se týče módy, to mě teda změnilo o 100% k lepšímu, stejně jako ranní vstávání. Děkujeme Alenko! Příští týden mi konečně přijde kniha feel the fear and do it anyway, tak se na to moc těším!

  • Alen
   Author
   November 8, 2017 / 7:24 pm

   Tak to je mi velkou ctí, že pro tebe workshop tolik znamenal a tolik ti dal! Vyřídím to i Ejvi, určitě jí to udělá velkou radost 😉 A já děkuju vám, tobě, i všem ostatním. Vážně jsem na vrcholu blaha, že moje články opravdu čtete a vnímáte, DĚKUJU!!!

   • Natalie
    November 8, 2017 / 8:28 pm

    No já jsem šla na ten workshop zjistit, jak vypadá blogerský svět, jak blogeři vnímají to, co dělají. A strašně mě překvapilo, že mě to uchvátilo úplně jinak, než jsem čekala 🙂 Takže vlastně taky dělám něco nového 😉

 7. Maeketa
  November 9, 2017 / 7:43 am

  Skolu stylu sleduji uz delsi dobu a Tvuj blog jsem uvitala s nadsenim! Dnes poprve pisu komentar-i pro me byl posledni rok zlomovy-ceka me rozvod a i kdyz zustana sama se 4letym synem, je to ta lepsi varianta. Po materske jsem nastoupila do nove prace, ktera me bavi, kam se rano tesim a kde jsem potkala skvele lidi. Zacala jsem pomahat s charitativnim projektem pro maminky samozivitelky a vim, ze jsou na tom zenske mnohem hur. Takze si uzivam kazdy den, stykam se jen s lidmi, se kterymi chci a snazim se delat veci, ktere chci. Nekdy je to tezsi, ale stoji to za to!
  A jeste jedna vec, po sundani snubniho prstynku jsem si udelala obrovskou radost a koupila si svuj vysneny Tiffany T, ktery mi bude vzdy pripominat novy zacatek.
  Preju krasny den 🙂

  • Natalie
   November 10, 2017 / 8:16 pm

   S tím prstýnkem se mi to moc líbí 🙂 To je start! Držím palce a fandím, taky jsem rozvedená už déle a potvrzuji, je to nový začátek! 🙂

 8. Marcela Čierna
  November 10, 2017 / 10:44 am

  ❤❤❤❤ Bozinku, ja mam este tolko nesplnenych snov… 🙂 a aj pochybnosti… a obcas neviem najst tu silu a chut, ale evidentne, sa fakt nemam vzdavat. minuly a aj tento rok som si toxickych “priatelov” vyradila zo zivota a sa cudujem, preco som to neurobila uz davno. Alenko, si skvela a ja sa vzdy tesim na tvoje riadky. A vlastne aj vdaka Backstage mam v zivote uzasnu kamaratku Jitusku a vlastne aj Teba. uz len sa vidiet nazivo. 😀 😉

 9. November 15, 2017 / 2:54 pm

  Alenko, skvělé, výborné, inspirativní
  Dovolila jsem si sdílet na fb stránce mojí prodejny jd WOMAN odkaz na váš blog. Myslím, ze vaše příspěvky si zaslouží větší publicitu a jejich čtení potěší nejednu ženu. Příspěvky jsou přirozené, reálné a inspirativní. Vždy si tam najdu něco nového. Děkuji a těšim se na další. Krásný den.

  • Alen
   Author
   November 15, 2017 / 9:07 pm

   Jani, to je od vás moc milé, děkuju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *