HOW TO STAY POSITIVE NO MATTER WHAT/JAK ZŮSTAT POZITIVNÍ, AŤ SE DĚJE COKOLI

Krásný den, moji drazí! Původně jsem vám chtěla opět napsat nějaká stylingová moudra a nahrát fotky outfitu. Ale díky jedné zprávě, kterou jsem dostala na instagramu (píšu o ní o kousek dál), jsem se rozhodla, že se vám pokusím udělat krásný a pozitivní začátek týdne. A tajně doufám, že nejen začátek, ale i celý zbytek týdne… celý měsíc… celý život!

 

Jestli jste četli můj článek o 4 POZITIVNÍCH ZMĚNÁCH, které jsem letos udělala, tak víte, že “přeprogramování” v hlavě není vůbec snadná záležitost. Ale když to neuděláte vy, nikdo jiný to za vás neudělá. A jestli chcete zbytek života prožít nejlíp, jak to jen jde, prostě to udělat MUSÍTE.

 

Jestli nemáte tolik času na všechny motivační knížky o osobním rozvoji (ale měli byste si ho udělat!), vybrala jsem pro vás 3 zásadní kroky, díky kterým se vás pozitivní myšlení bude držet jako klíště. Jestli potřebujete nějaký konkrétní příklad, podívejte se na mě. Jsem chodícím důkazem toho, že to funguje. Víte, že jsem neměla zrovna snadný rok (když se to tak vezme kolem a kolem, tak ani život se se mnou zrovna nemazlil). Byla jsem smutná a zklamaná, pořád jsem na něco/někoho nadávala, byla jsem sama se sebou nespokojená a o nějaké sebelásce vůbec nemohla být řeč. Z mého života se postupně vytratila radost i peníze.

 

Myslela jsem, že když budu hlásat všude na potkání “pravdu”, jak špatně na tom jsem po fyzické, psychické i materiální stránce, uleví se mi a nějakým zázrakem se můj stav zlepší. PRDLAJZ! Bylo to den ode dne horší!!!

 

Až se mi náhodou dostala do ruky knížka, o které jsem vám už tisíckrát psala (Zázračné ráno) a pak se přidaly další a další (odkazy najdete dole pod článkem) a mě začalo docházet, že jediný, kdo může tohle “prokletí” změnit, jsem JÁ SAMA.

Zní to neuvěřitelně, ale od té doby, kdy jsem se rozhodla, že budu šťastná a opravdu na tom každý den tvrdě pracuju, se mi otočil život vzhůru nohama. Každý den se mi stane aspoň jedna úžasná věc, po které jsem toužila. Dostávám jednu zakázku za druhou. Během jediného týdne jsem dostala 5 (slovy: PĚT!) pozvání na rande.

 

A co proto konkrétně dělám? Tady jsou moje osobně ověřené tipy, jak na to:

 

1. KDO TO TADY MÁ NA POVEL? VY SAMI!

Teď přišel čas na zmiňovanou zprávu. Poslala mi jí jedna čtenářka po mém rozchodu: “Vy jste mi dávala naději, že single holka může najít lásku a štěstí. A teď je mi to líto a má naděje zase uhasla.”  A já se strašně vyděsila. Jednak z toho, jak svým jednáním můžu tak moc ovlivnit život úplně cizích lidí. A druhak z toho, kolik lidí to má ve svých hlavinkách nastavené úplně špatně.

Buďte šťastní, protože CHCETE být šťastní. Neočekávejte od nějakoho jiného, že vás šťastným udělá. Jak řekla Lady Gaga: “Nechceš-li být nešťastný, nevkládej klíč od svého štěstí do cizí kapsy.”

Být šťastný není dar, je to rozhodnutí.

Proto si pamatujte:

 • Ať už se vám v minulosti přihodilo cokoli, nedopusťte, aby to definovalo vaši budoucnost! Jakým člověkem se rozhodnete být dnes, takovým člověkem budete zítra.
 • Zamilujte se do sebe! Je to snadné si to přečíst, že? Ale věřte mi, i mě to trvalo až nehorázně dlouho. Když se do sebe zamilujete vy sami, udělají to i ostatní. Když se sama se sebou nebudete cítit dobře, proč by se s vámi měli cítit dobře ostatní?!
 • Nesrovnávejte se s ostatními! To, co dělá šťastné ostatní, nemusí automaticky udělat šťastného člověka z vás. A navíc, stejně u těch druhých nikdy nezjistíte úplnou pravdu. Jak se říká, do ložnice nikomu nevidíte :-).

 

2. UDĚLEJTE SI “SEZNAM VDĚČNOSTI”

Ať budete číst jakoukoli knížku o osobním rozvoji, v každé tuhle kapitolu najdete. Je to nezbytná součást pozitivního myšlení a hlavně, je to ten nejlepší začátek.

Einstein prý každý den řekl 100krát slovo “děkuji”. Děkoval svým předchůdcům a kolegům za vynálezy, které objevili a které jemu samotnému umožnily jít dál. Já si z vyjadřování díků udělala svůj ranní rituál. Když si čistím zuby, sprchuju se, myju si vlasy… v duchu si procházím všechny hmotné i nehmotné věci, za které jsem opravdu vděčná. Nejdřív jsem si připadala jako pitomec, na nějaké velké díky jsem nikdy moc nebyla (chyba!). Ale postupem času se do děkovacího rituálu přidal i ten pocit, který tam má být – ryzí štěstí. A co na tom, že vůbec první, za co jsem pocítila absolutní vděčnost, byla podzemní garáž a parkovací místo v ní? 😀

 

Jestli si nechcete každé ráno mrmlat v koupelně slova díků, aspoň si je jednou týdně napište na papír. Uvidíte sami, jakým fofrem se vám začne měnit myšlení, ale hlavně život samotný!

 

3. DĚLEJTE NĚCO PRAVIDELNĚ A DŮSLEDNĚ

Teď rozhodně nemluvím o cvičení. Ačkoli to je v udržení pozitivní nálady jedna z nejlepších věcí, co můžete udělat. Mluvím o jakékoli činnosti, která vám dělá hezky na těle nebo duši nebo obojím. Pište si deník, začněte chodit na masáže, přečtěte každý měsíc jednu knížku, přihlaste se do nějaké zájmové skupiny a choďte na všechny její setkání, vstávejte o hodinu dřív a celou si jí nechte jen pro sebe…. Ať se rozhodnete pro cokoli, nejdůležitější je, abyste to dodržovali. Já se třeba začala pravidelně odličovat (ano, vím vím, ale lepší pozdě než později, že 🙂 ). Právě tahle důslednost ve vás posílí víru v sebe sama = budete se cítit hezky = nastartujete a hlavně si udržíte pozitivní přístup i ke všemu ostatnímu.

 

Hlavně si nemyslete, že od té doby, co jsem si přeprogramovala hlavu, se mi nedějí žádné špatné věci. Ale v mnohem menší míře a já se k nim už umím postavit tak, aby mě zasáhly co nejmíň. A když na mě lezou chmury (zrovna třeba tuhle sobotu, začalo mi být smutno), okamžitě s tím začnu bojovat. Jde jen o to, udělat cokoli, abyste změnili tok energie – z negativní na pozitivní. Já to musím udělat fofrem, protože se bojím, že jak se to jednou rozjede, nebude to mít konce.

 

Takže pro jistotu vám ještě napíšu moje fofr tipy na “přehození výhybky z blbé nálady”:

 • Pusťte si vaší oblíbenou písničku. Něco energického, žádné dojáky, které vás rozpláčou! Já si vyrobila playlist z mých nejoblíbenějších hitů z 80. a 90. let, na které jsem tenkrát křepčila na diskoškách. Rozesmějou mě už první tóny.
 • Dívejte se chvíli na něco zeleného. Ta barva prý má v sobě spoustu pozitivní energie. A nemyslím tím starou kuřecí šunku, která vám plesniví v ledničce 😀
 • Najděte si na instagramu profily s vtipnými videi a fotkami zvířat. Jestli teda nemáte možnost poňuchat se se svým domácím mazlíčkem, tak tohle jako berlička funguje zázračně! Můj nejoblíbenější je tenhle @hilarious.ted a přijímám tipy na další!
 • Minutu cvičte a endorfiny se postarají o zbytek. Stačí vyskočit a dolů do dřepu a tohle opakovat nejrychleji, jak to zvládnete.
 • Minutu se usmívejte od ucha k uchu. Sekněte se a fakt to tu minutu dejte! Totiž už za 20 sekund se do vašeho mozku dostane signál, že se usmíváte, a ten začne produkovat hormony štěstí.

 

Jestli jste dočetli až sem, tak zaprvé děkuju (přece jen, fotky k němu jsem dělala hodinu, text psala 4 hodiny!) a za druhé HURÁ, máte z polovičky vyhráno! Jestli zažíváte to, co ještě donedávna já, jděte bod po bodu. A když si nebudete v něčem jistí, jsem tady a podělím se s vámi o svoje zkušenosti. A jestli už jste tuhle magickou hranici štěstí úspěšně překřočili, podělte se vy se mnou.

 

Přeju vám nádherný začátek týdne a příště zase outfit 😉

Xo, Vaše

 

Follow:

33 Comments

 1. Blanka M.
  November 27, 2017 / 9:08 am

  Alenko, díky moc za článek tohoto typu ! Díky, že jsi sepsala přehledně to nejdůležitější, a že nám věnuješ nezištně tolik ze svého času. Moc si toho cením !!!
  Já osobně mám na nočním stolku čtyři z doporučovaných knížek. Avšak ani jednu dočtenou do konce. A to nemluvím o tom, že by se k nim člověk měl neustále vracet a dělat si výpisky. Já bohužel (nebo bohudík ?) nebydlím v bytě, mám neustále spoustu práce kolem domu a zahrádky, takže ani o víkendu se mi nedaří nic nedělat a jen se zabývat osobním rozvojem. A že bych sakra potřebovala svoji hlavu ( a tím i svůj život) změnit ! Těším se na přicházející zimu, kdy snad budu mít více volného času pro sebe. Pěkný den a start do nového týdne přeje Blanka.

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:31 pm

   Blani, já vám ten čas věnuju zcela zištně! Právě kvůli takovým komentářům. To si neumíš představit, jak mi každý z nich pohladí duši (a nahoní ego :-))) Takže ti za něj moc děkuju. Právě kvůli takovým vnímavým čtenářům, jako jsi ty, tuhle práci dělám a dělám jí tak ráda! A popravdě, jestli ti zahrádka dělá radost (jako mojí mamince třeba, ta je z okopávání sedmikrásek tak nadšená, že žádné knížky nepotřebuje!), tak se vůbec netrap, že nemáš na knihy čas. Protože zrovna zahrádka perfektně pasuje do bodu č. 3 😉

 2. Natalie
  November 27, 2017 / 9:34 am

  Alen, tak víš, že jedu podle tebe 😉 naposledy jsem četla Rondu Byrne Moc a líbí se mi, jak říká, že člověk má v sobě trilion buněk a těm velí. Takže když potrebuju rozveselit, tak zavelím, buňky těšit se, TEĎ! A představuju si jak se všechny řvou yaaaaaa a těší se a blázni a to je taková legrace, že se musím smát xD

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:27 pm

   😀 Tak teď jsem se začala chechtat já :-)))))

 3. Petra
  November 27, 2017 / 9:42 am

  Diky, krásný článek

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:27 pm

   Peti, rádo se stalo a jsem strašně ráda, že se ti líbil!

 4. Lucka
  November 27, 2017 / 9:43 am

  Alenko, krásný článek a ještě krásnější fotky 🙂 Vždycky se těším, až tady uvidím nový článek, ale tohle jsem nečekala (samozřejmě v tom dobrém). Co se mi narodilo mimi, tak se necítím zrovna dobře. Ne kvůli dítěti, ale tomu, jak vypadám a dost to odnáší i náš vztah s partnerem. Po přečtení tvých článků se začnu vždycky smát a hned mám dobrou náladu, takže já bych ještě doplnila tvůj seznam, jak změnit ”blbou náladu” a to díky tvým článkům. Mooooc ti za ně děkuji.

  P.S. Mohla bych se zeptat, odkud máš všechny ty krásné notesy nebo diáře?

  Díky Lucka

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:26 pm

   Luci, prvním krokem k úspěchu je už to, že cítíš, že je potřeba něco udělat! A tohle pro sebe prostě MUSÍŠ udělat, protože tak dostane nový rozměr nejen tvůj život, ale i život tvého dítěte a partnera a to je prostě k nezaplacení! Držím ti moc palce. Nespěchej na to, krok za krokem a uvidíš, jak se ti svět bude měnit před očima! A samozřejmě tisíckrát děkuju za tvůj nádherný vzkaz, moc mě to dojalo.
   P.S.: Ten růžový diář je Jo&Judy (https://www.joandjudy.com/) a ten zlatý je z westwing.cz. Jenže tam prodávají věci vždycky jen týden, takže už dávno není 🙁

 5. Vanda
  November 27, 2017 / 10:16 am

  Kolik hodin ukazují hodinky na Vaší ruce? To asi nebude 4:45 😀

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 11:43 am

   Vandi, TOHLE je to, co te na tomhle clanku zaujalo?!?! :))) hodinky ukazuji stejny cas, jako je na desktopu compu. Ve 4 uz bych toho moc nenafotila, kdyz je tma jak v ranci :))

 6. Marcela Čierna
  November 27, 2017 / 11:10 am

  Alenkooo, ty si neskutocna! ❤❤❤❤ priznam farbu, mna tento tvoj uzasny clanok dojal, ze mi vyhrkli slzy. Jednak preto, ze dakujem za to, ze si sucastou mojho zivota a mozem ta citat. A druhak preto, ze sa s tymto musim popasovat uz aj ja konecne. 🙂 ❤ dakujem. ❤ 🙂

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:22 pm

   Macinka, urob to. Ja som dôkazom, ze to ide v akemkoli veku a ze sa to opravdu vyplati 😉 Je to nadherny pocit a HLAVNE tim obohatis nie len svoj zivot, ale predovsim zivot svych deti a partnera. A to pak teprv uvidis ten zazrak! Drzim palce a dakujem ti za vsetko, moja!!!

 7. Blanka
  November 27, 2017 / 12:55 pm

  Alen, nedá mi to dnes nepřidat komentář – článek , který jste dnes přidala, jste napsala tak, že člověk, který ve svém životě skutečně “zažil” , musí mít po jeho přečtení chvění po celém těle :)). Nebo i ty slzy. :)) Knížky ” Tajemství a Jak získávat přátele a působit na lidi” jsou a vždy budou na dosah mé ruky. Ale základ své radosti a štěstí jsme jen my samotné. A ten návod jste vystihla neskutečně krásně, protože tak to zkrátka je !!!!!!
  Mějte se jen úžasně :))))).

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:20 pm

   Blani, moc děkuju za nádherná slova! Ani netušíš, jak moc pro mě znamenají právě u takových typů článků! Děkuju ti!!!

 8. Eva
  November 27, 2017 / 2:13 pm

  Hezke odpoledne, Alen,
  fandím Ti v Tvém “novém” přístupu 🙂 Osobně už mnoho z toho, co píšeš, zkouším a dělám roky. Ale čas od času mě stejně ty různě těžké situace, co mám za sebou a před sebou, které máme nadělený každý z nás, ale v různých formách, doženou. Takže kdyby Tě časem přepadl nějaký spín, je to normální 😉
  Nicméně hlavní důvod, proč píši, je doporučení na knihy. Název a obálky jsou z mého pohledu trošku “kýč”, ale obsah je skvělý! Je to velmi otevřený přístup k fungování “duše” tady a také vysvětlení, proč mnohým lidem nevychází princip tajemství. A mnohé to deptá. Mně to v jistých oblastech taky nevycházelo a teď už vím proč. Napsal to muž, takže se s tím “nes…” a popisuje, proč všechno není růžové. Ale jak si to všechno hezčí dělat sami můžeme.
  Je to série knih Slabikář štěstí (3 díly na různá témata) od Pavel Hirax Baričák – Návrat k sobě | Sebepoznání, souvislosti, sebeproměna | Dospělí dětem, děti světu.
  Na téma sebelásky, zákonu přitažlivosti apod. jsem toho načetla mraky, ale Slabikář je jediné, co mám chuť číst opakovaně.
  Tak třeba tě tip zaujme.
  Hezký den!
  Eva

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:19 pm

   Evi, moc ti děkuju za komentář a samozřejmě za tip! Děkuju děkuju děkuju!!

 9. Karolina
  November 27, 2017 / 2:43 pm

  Alenko, krásně a pravdivě napsaný článek, okořeněný tvým humorem, já to prostě miluju 🙂 Díky za to 🙂 PS: Čtení tvých článků si připisuji k seznamu fofr tipů na přehození výhybky z blbé nálady 🙂 Karol

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 2:47 pm

   Karolko, tohle mi tak šimrá ego, že si to ani neumíš představit! Takže já dneska do seznamu vděčností napíšu: 1 x Karolina 😉 Děkuju!!!

 10. Veronika H.
  November 27, 2017 / 6:42 pm

  Alenko, připojuji se k pochvalným komentářům. Já díky Tobě sbírám odvahu uspořádat přednášku u nás na vsi v yoga studiu na téma styling. Děkuji za inspiraci. Je neuvěřitelné, že už jsou to 4roky od kurzu a pořád vzpomínám.

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 7:40 pm

   Veru, UDĚLEJ TO! Udělej to co nejdřív! Protože za 1. na to máš (i vzdělání, i půvab) a za 2. Když to nezkusíš, nikdy se nedozvíš, jaké to je, když si splníš sen! 😉

   • Veronika H.
    November 27, 2017 / 8:05 pm

    Děkuji. Jsi nejlepší.

    • Alen
     Author
     November 27, 2017 / 8:32 pm

     A mimochodem, kdybys potřebovala podporu, přijedu ti tam držet palce (popřípadě za tebe můžu zaskočit, kdyby ti náhodou nachvíli došel dech 😉

 11. Peťule
  November 27, 2017 / 8:32 pm

  Alen, úžasné a držím moc palce, ať se ti daří ve všech oblastech tvého života. jsi moc hezká, šmrncovní, děsně odvážná a šikovná a tak si to rozhodně zasloužíš.
  ale vlastně, všechny si to zasloužíme, že… 🙂
  taky jsem na začátku své “nakopávací” a seberozvíjecí cesty a tak mi drž palce, protože jsem v tom naprostý nováček. budu se tebou inspirovat (jak to už dělám) a těším se tedy na to, že se s námi vždy podělíš, jak se to vyvíjí. to mě dokáže motivovat s tím něco udělat. zatím jsem si řekla, že pravidelně každý měsíc udělám něco pro sebe (masáž, přečtená knížka na osobní rozvoj apod.) a od minulého týdne vstávám (tedy zatím ne o hodinu, ale jen o půl) a praktikuju zatím “ticho” a dočítám zázračné ráno.. tak jsem hrozně zvědavá, kam to posunu a co to udělá. Dneska tedy děkuju Alence za veškerou inspiraci, motivaci a krásné články, které mě vždy pobaví.

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 8:36 pm

   Peťo, a to přesně stačí. Hezky krůček po krůčku. Každý ať si zvolí svoje tempo. Já to mám se vším v životě úplně naopak… pořád nic a pak se protrhnou stavidla. Takže já to rozhodnutí udělala ze dne na den. Ale jdeš na to správně a já ti pořád budu držet palce a budu tady pro tebe/vás, kdykoli bude potřeba!

 12. Terez
  November 27, 2017 / 9:03 pm

  Milá Alenko,
  díky, díky a ještě jednou díky za krásný článek! Asi si ho vytisknu a nalepím na ledničku. Fakt! Je to už sedm let, co jsem se plácala ve svém vlastním bahně, byla nešťastná, nespokojená a obviňovala všechny kolem sebe…a pak jsem jednoho dne prozřela. Od té doby se snažím žít naplno a hlavně tak, jak já sama chci. A daří se. Někdy ta blbá nálada přece jen přijde, ale není to nic, co by nespravil hrnek dobrého kafe a fajn knížka. Mi například ještě pomáhá vzít si na sebe v den blbec něco červeného. Jednak mě ta barva strašně baví, dodává mi sebevědomí, a co teprve, když se za mnou na ulici chlapi otáčejí. 😀 Trochu sebestředné, ale zatraceně účinné… ;-))) Mimochodem, sleduju tě už od začátku zrodu Školy stylu a tvoje články mě poslední dobou baví čím dál víc. Děkuju za to.
  PS: Doporučuju knížky od Laurenta Gounella. Mohla bych si v nich číst hodiny a vždycky v nich najdu nějaké to “moudro” pro lepší den 🙂

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 9:08 pm

   Terezkoooo, já mám přesně z takových důvodů naordinované podpatky (kdykoli se potřebuju “dát do latě” a zvednout si nejen sebevědomí, ale i vlastní morálku :-))) A moc děkuju za doporučení a samozřejmě i za tvojí loajalitu! Takových let, to je obdivuhodné 😉 DĚKUJU!

 13. Jitka
  November 27, 2017 / 9:25 pm

  Mila Alenko, uplne chapu, jak dobry ma clovek pocit, kdyz zjisti, ze si to v te hlave umel nastavit. Ja sama jsem toho zdarnym pripadem. Porad jsem se babrala ve spatnem vztahu, ve dluzich a v tom, ze nemuzu mit deti a pak sem se jeden den vzbudila a zjistila, ze vsichni ziji svuj zivot jak nejlip umi a ja jsem tlusta, smutna a na dne a nikdo mi nemuze pomoct. A tak od te doby kazdy den vecer pred spanim premyslim, co bych si prala a snazim se predstavit si, jak by vypadal zivot, kdyby uz jsem tu “vec” mela. A lakam ji k sobe 🙂 A jak to funguje? Mam muze, krasny dum a hlavne rocniho chlapecka 🙂 takze vse je v hlave. A to je zazrak. 🙂 to vase dekovani kazdy den rano ale taky zkusim, urcite to bude jeste lepsi 🙂 tak mejte krasny den a cely tyden 🙂 Jitka.

  • Alen
   Author
   November 27, 2017 / 9:31 pm

   Milá Jituško, DĚKUJU DĚKUJU DĚKUJU! To je nádherný komentář, nádherný příběh a opravdu inspirativní. Pro mě a doufám i pro ostatní čtenáře!!! Ještě jednou děkuju, ani netušíš, jak obrovskou radost jsi mi udělala. Normálně se tady culím při tom, když cvakám tahle písmenka!

 14. Lucka
  November 27, 2017 / 11:04 pm

  Dekuju

 15. Veronika
  November 28, 2017 / 11:35 pm

  Mila Alen

  Moc rada si procitam Tve clanky a je parada, ze ses v blogovani osamostatnila. Moc Ti fandim a nemuzu se dockat kazdeho noveho prispevku.
  Timhle clankem si uhodila hrebicek na hlavicku a ja Ti za nej MOC dekuji! Sama si prochazim takovym slozitejsim obdobim, kdy hledam ctu a tak nejak motivacne pokulhavam…Tohle zafungovalo jako skvely restart.
  Jeste jednou velke diky. Prosim, jen tak dal:)
  Mej uzasny vecer a tesim se na dalsi psani xxx

  Verca:)

 16. Mirka
  December 1, 2017 / 6:07 pm

  Milá Alenko,
  sálá z Tebe tak pozitivní energie, vtip a ženská síla, že i to pomáhá. Díky.
  Mirka

 17. Simona
  December 20, 2017 / 1:57 pm

  Alenko, moc krásný a inspirující článek 🙂 tento rok byl náročný a proto chci do toho nového vstoupit jinak. Děkuji za tvoje články 🙂
  PS: Kde prosím nakupuješ ty krásné zápisníky (ten růžový, bílo-zlatý, zlatý, vlastně jakýkoliv :D) Jsem zapisníkový maniak 😀

  • Alen
   Author
   December 20, 2017 / 2:54 pm

   Simi, děkuju za krásný kompliment a když si to naprogramuješ v hlavince, uvidíš, že to jde snadněji, než si každý myslí 😉 A ty diáře, ty bohužel nakupuju hlavně na westwing.cz, ale ten e-shop funguje systémem týdenních kampaní, takže než mi diář vůbec přijde, už dávno není k sehnání. Proto k nim ani nemůžu dát link 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *