4 TIPS HOW TO FIGHT STRESS/ 4 TIPY JAK SE ZBAVIT STRESU

Krásný den, moji drazí! Těch pár posledních dní bylo vážně jak na houpačce. I když jsem se snažila zachovat si pozitivní přístup, byla jsem tak vyčerpaná, že mě nakonec dostala vlastně úplná ptákovina a já se rozložila na prvočástice. Ne nadarmo se říká, že k tomu, aby pohár přetekl, stačí jediná kapka. Takže jsem například křičela do telefonu na slečnu, která za tu blbost, co jsem řešila, vlastně až tak nemohla a úplně mě vyděsilo, co ze mě lítalo. Čímž vám dopředu říkám, nepokoušejte se mě rozzlobit, protože to se pak dějí věci :-). Co jsem ale vypozorovala, že na stresové situace reaguje moje tělo pokaždé stejně – začnu se klepat jako ratlík. Někdo se začne potit, někomu se udělají fleky na obličeji, někomu se zajíká hlas. No a já se prostě třesu.  Takže jsem se při tom telefonátu klepala tak, že pode mnou v kanclu ujížděla židle a já se bála, že ten telefon spolknu 🙂 .

 

Copak o to, někdy se zkrátka potřebujeme vyřvat, abychom si ulevili. Jenže pak nastává zásadní problém. Jen málokdo dokáže takovou stresovou situaci zažít a ihned, co skončí, na ni zapomenout a nenechat si jí pod kůží. Většina z nás to v té hlavince pořád má a nenápadně se tím nervujeme ještě celý zbytek dne… a kdyby jenom dne. Vyprávíme o tom bezpráví, které se nám stalo (čímž celou stresovou situaci prožíváme znovu a znovu) a tak nějak masochisticky se v tom rochníme.

 

Největší moudro, které jsem v poslední době slyšela, zní: “Jen hlupák se trápí věcmi, které nemůže ovlivnit.” Amen. Takže když jsem od PR holek dostala na vyzkoušení “protistresovou” řadu kosmetické značky Puressentiel, brala jsem to jako jasné znamení z nebes, abych se tomu tématu trochu pověnovala, načetla a vytvořila si svůj záchranný plán. A protože pro mě funguje, musím se s vámi o něj podělit. Pomáhá na jakýkoli stres, ať už ho máte z práce, ze situace doma, z nějaké hádky, ze strachu… prostě to funguje.

 

1. ZPOMALTE A ZHLUBOKA SE NADECHNĚTE

Jasně, že tohle není nic nového. Já jsem ale vyčetla pro mě novinku – že za stres může bloudivý nerv. Už ten název mě pobavil! Na to, abyste se okamžitě zklidnili, musí proběhnout masáž levé větve tohohle nervu, která se ovšem provádí pomocí elektrošoků :-). Tak na strkání prstů do zásuvky mě moc neužije (notabene s tatínkem elektrikářem, to bych akorát vystresovala ještě jeho). Ale tenhle vagus nerve (oficiální anglický název), který ovlivňuje naše emoce, se dá zblnout dýcháním. Stačí se zhluboka nadechnout nosem (počítejte v duchu do 4), zadržet dech (zase na 4) a zhluboka vydechnout… 1, 2, 3, 4.

Takže ať se dostanete do jakékoli stresové situace, soustřeďte se ihned na vaše dýchání.

 

2. ODPOČÍVEJTE

Já vím, jak snadno se to říká. A to nemám žádné mrňata, která by kolem mě lítala a řvala. I přesto v tom šíleném zápřahu jsem se do stresu dostávala mnohem rychleji a právě kvůli tomu, že jsem nebyla odpočatá. Logické, že. Proto mám pro vás tenhle rychlotip, kdy se nemůžete vymlouvat na nedostatek času (i když máte doma školku!). Masážní olej, se kterým se nemusíte masírovat (protože to zabírá moc času), ale stačí se s ním prostě po osprchování natřít. Jsou v něm samé dobré věci, vyjmenovávat vám je nebudu, to stejně nikoho nezajímá. Důležitý je výsledek. Takže tenhle olej dokáže uvolnit napětí ve svalech a ta vůně vám zaručí klidný spánek.

Jestli nemáte čas se ani namazat (z vnějšku, ne z vnitřku 🙂 ), tak mám v rukávu ještě superrychlotip: relaxační sprej, který před tím, než zalehnete, nastříkáte do každého rohu pokoje (stačí jednou zmáčknout dávkovač). Budete spát jako když vás do vody hodí.

 

3. NAPIJTE SE STUDENÉ VODY

Studenou vodou zblbnete bloudivý nerv stejně dobře, jako zpomaleným hlubokým dýcháním. Studená voda zpomalí tlukot srdce a mozek okamžitě rozpozná, že už je tělo v klidu a vyklidní se taky. Takže v podstatě všechny stresy a úzkosti spláchnete jedním hltem :-).

 

4. POSLOUCHEJTE HUDBU

Hudba má obrovskou moc ovlivňovat naší náladu. A ta dobře zvolená dokáže změnit stupeň stresu během několika sekund. Já poslouchám své oblíbené písničky ve chvíli, kdy potřebuju zlepšit náladu. Když ale se potřebuju uklidnit, musím poslouchat něco akustického. O téhle aplikaci už jsem vám jednou psala v článku TADY. Je zdarma a je to moje nejoblíbenější. Navolím si tam zvuk hor, nebo vodopádu, nebo oceánu (nebo praskajícího ohně v krbu), nachvíli zavřu oči a představuju si k těm zvukům scenérie. Ježiš, to vám je taková krása! A fakt stačí jen pár minut, vlastně vteřin a je zase klid na duši.

 

Takže drahouškové, až vás příště někdo nebo něco vytočí, vyzkoušejte nějaký z mých záchranných rad a hned bude líp. A jestli máte vy nějaký vyzkoušený recept, podělte se se mnou i s ostatními čtenáři! A já jdu rovnou dopsat článek o chlapech, rozchodech…. no a pak si dám všechny tyhle 4 body najednou, protože mě tenhle článek stopro vystresuje na maximum :-D.

 

Mějte nádherný den, poděkujte v duchu aspoň za jednu věc, která vám dělá radost a v pátek naviděnou (a napočtenou).

Xo, Vaše

Abych nezapomněla, tohle NENÍ sponzorovaný post. To jen pro pořádek, aby mezi námi bylo jasno 😉

 

Follow:

6 Comments

 1. Kateřina
  February 6, 2018 / 8:14 pm

  Já mám dost nezdravý, ale za to účinný recept, který zabírá vždycky: jít za kamarádama, vylejt si pořádně řepu, zatancovat si, udělat nějakou šílenost, zasmát se a nebo naopak pořádně se vybrečet… A druhý den se cítím jak po úžasné meditaci, pokud to s tím alkoholem teda příliš nepřeženu :PP

 2. Vanda
  February 7, 2018 / 8:56 am

  Ha ha, stres je moje druhé jméno. Stresem jsem si zhuntovala tělo tak, že se mi slepilo rameno, po operaci jsem jela do Indie do lázní, kde mi masérka utrhla meniskus 😀 Takže už jsem raději nejela nikam 😀 Ovšem když je nejhůř, vzpomenu na slova jedné výjimečné terapeutky : ” potřebujete ten vztek? Tak se na něj vy*erte “. Strašně dlouho trvá, než to člověk pochopí.

 3. Dita
  February 7, 2018 / 7:43 pm

  jdu se projít rychlou chůzí, utřídím si myšlenky, vyčistím si hlavu, unavím se a je mi pak vždycky o něco líp

  taky funguje teplá koupel, svíčka, sklenka vína (jedna stačí) a nějaká meditační hudba

  a opakovat si … zas bude dobře 🙂

 4. Natalie
  February 8, 2018 / 10:54 am

  Taky se klepu, busi mi srdce a nejhorsi je ten vyjety pocit zoufalství z bezmoci, ktery se u me vypusti tim, ze me navecer dostane u beckoveho filmu totalni kravina, pak brecim a nevím proc a rano je mi zase dobre 🙂

 5. Alissa
  February 8, 2018 / 2:29 pm

  Můj recept – nějaké dobré jídlo/dezert a Lana Del Rey, tá hudba je pro mě lepši než kozlíkové uklidňující kapky =))))) Nebo pro zlepšeni nálady serial How I met your mother / Chůva k pohledání. =))) vždy mě rozesměje!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *