HOW TO DEAL WITH TOXIC FRIENDS/ JAK ROZPOZNAT TOXICKÁ PŘÁTELSTVÍ

Krásný den, moji drazí! Hned v úvodu vám narovinu přiznám, že tyhle fotky miluju, protože je dělala moje drahá Lucinka The Hubs. Ale díky tomu, že já jsem větší blondýna, než ona, omylem jsem přepnula ve foťáku nastavení kvality fotek, aniž jsme si toho všimly. Takže jestli nedokážete na fotkách najít jediný zaostřený bod, nic si z toho nedělejte – žádný tam není 🙂

 

A protože tohle byl nádherný den, který jsme s Luckou strávily, rozhodla jsem se napsat o síle přátelství. Ne o tom puberťáckém, které se každou chvíli mění. Ale o tom “dospělém”. A také o tom, jak lidé, o kterých někdy mluvíme jako o přátelích, nám mohou ničit život, aniž jsme si to ochotni přiznat.

 

1. PROČ TUHLE “TOXICKOU” OČISTU UDĚLAT?

Ať chcete nebo nechcete, vliv vztahů a přátelství na náš pocit štěstí je obrovský. Proto tahle čistka od lidí, kteří vám vlastně škodí, je v podstatě forma péče o sebe samé. Takže otázkou není, jestli konec přátelství toho druhého neraní. Hlavní je, že pomůžete sami sobě cítit se lépe. A to je vaše povinnost!

 

2. JAK POZNÁTE TOXICKÉ PŘÁTELSTVÍ?

Samozřejmě existují přátelé, kteří by za vás dýchali, sdílí s vámi dobré i špatné, podporují vás a inspirují. Přátelství, jejichž kvalitu prověřil čas. Tenhle typ přátelství poznáte snadno – stačí si toho dotyčného člověka vybavit a hned se vám na tváří objeví úsměv. Ale jak poznat ta nepřátelská přátelství? Je na to jednoduchá formulka: dotyčný víc bere než dává! A teď nemluvím o penězích, ale o energii, pozitivním přístupu, vašem volném čase atd. Takže jestli odcházíte s posezení u kávy s dotyčným člověkem a máte pocit, že z vás někdo vysál veškerou energii a cítíte se, jako kdyby na vás ležela tíha celého světa, tak to je přesně to, co ve svém životě nepotřebujete!

 

Navíc pamatujte, čím víc vás někdo pořád dokola kritizuje, tím víc má sám máslo na hlavě! Takže pokaždé, když se mi nějaká “kamarádka” snaží vehementně radit, jak na vztahy a co dělám špatně, tak jsem si naprosto jistá, že má zrovna doma s tím svým vážný problém, který nechce řešit, takže svou frustraci ventiluje jinde – na mě 😉 .

 

3. JAK TO VLASTNĚ UDĚLAT?

Sice zní velmi morálně poučování, že byste si s tím dotyčným měli promluvit a vysvětlit mu vaše rozhodnutí. Ale popravdě (a po 44 letech zkušeností) vám můžu odpovědně říct, že to většinou nemá smysl. Už jsem to jednou psala – toxičtí přátelé jsou tak zahledění sami do sebe, že si přerušení kontaktu ani nevšimnou.

Radím vám jen jednu věc – když tuhle čistku děláte, udělejte jí nejen v reálném světě, ale i v tom on-linovém. Nepotřebujete vědět z instagramu nebo facebooku, co onen dotyčný dělá. Ztrácíte tím svůj čas a to je příliš velký luxus, který si toxičtí lidé rozhodně nezaslouží. A nemějte z toho výčitky!!! Berte to jako sebeobranu. A ta, z čistě přírodních zákonů a Darwinovy teorie, je silnější než nějaké hrané přátelství.

 

Chápu, že vám to může připadat frustrující, zbavit se přátelství, které pro vás (aspoň kdysi) tolik znamenalo a tolik už jste do něj investovali. ALE – uvědomte si, že máte právo a přímo povinnost zbavit se všeho, co vám v životě způsobuje bolest!!!! Tím dáváte na vědomí sobě i ostatním, že si vážíte sami sebe, že si uvědomujete svou vlastní hodnotu. A s tímhle vědomím se do nových přátelství vstupuje hnedle líp 😉

 

A na závěr trocha patosu 🙂 . Já jsem tuhle očistu začala praktikovat už před půl rokem. I přesto, že jsem byla přesvědčená, že opravdoví přátelé nepřicházejí takhle pozdě, že ti se mnou přece musí být “odmala”, blogerská “kariéra” mi ukázala, jak moc jsem se mýlila:

– To, že někoho poznáte ve dvaceti, neznamená, že je to přítel do konce života.

– To, že poznáte někoho třeba až po čtyřicítce znamená, že máte před sebou ještě pěkných jářku 30 let krásného přátelství.

Díky svému novému on-line životu jsem poznala lidi, které můžu nazývat přáteli i v reálném životě. A za to budu tomuhle divno-online-světu nadosmrti vděčná!

 

Mějte nádherný den a napište mi, jestli máte s toxickými přáteli také tak bohaté zkušenosti a jestli jste v sobě našli sílu se jich zbavit. Budu moc ráda a ostatní čtenáři a čtenářky určitě také. Víte přece, že se tady scházíme hlavně proto, abychom si navzájem dodávali sílu a oporu… protože to je přátelství. A co na tom, že je jen virtuální ;-).

 

Xo, Vaše

P.S.: Když už jsme u té vděčnosti, když budete mít čas, mrkněte se k Lucce na blog. Napsala o každodenní vděčnosti nádherný článek (TADY), který by se maminkám s malými dětmi určitě mohl dobře číst (a ještě lépe realizovat). Jo a fotky ke článku jsem skromně dělala já (a dokonce jsem si i dobře nastavila foťák 😉 ).

 

Lněný kabátek – MANGO

Lněné kalhoty – ZARA

Top – MANGO (old)

Boty – NINE WEST

Kabelka – COCCINELLE

Náhrdelník – MANGO

Hodinky – SWATCH

Brýle – CELINE (půjčené od Lucinky)

 

Follow:

11 Comments

 1. Jana
  June 5, 2018 / 9:02 pm

  Ahoj Alen, ja si takoveho energetickeho upira dokonce vzala…vlastne skoro 11 let s nim zila, pak si ho vzala a do dvou let konecne pochopila, prozrela a kopla ho do jeho upiri pr….pardon zadele. Hodne veci zacalo byt slozitejsi, ale ve finále, zivot je takovy veselejsi a mene stresujici. Nekdy cloveka zivot musi asi poradne profackovat (doslova),aby chytil druhou sanci za pacesy, aby udelal ten krok, ale pak to stoji za to.

 2. Leona
  June 5, 2018 / 9:34 pm

  Já už ve svém povyšším věku mám kolem sebe jen lidi, díky kterým se usmívám Alenko, díky za slovíčka, vždycky se na ně moc těším a na outfity taky měj krásné dny a až dojedeš do Brna, půjdem na kafe ☕☕

 3. Irena
  June 5, 2018 / 9:35 pm

  Ahoj Alenko, detoxikace je velice náročná věc….tak nějak pocitově člověk tuší, že né úplně vše je v pořádku, ale nechce si to přiznat. Byla jsem tu pro mou “kamarádku” vždy, když se rozváděla neměla kam jít tak u nás i bydlela a mě to přišlo v pořádku potřebovala pomoc a oporu. Uplynul čas přišel nový partner volala jen když něco potřebovala jinak vůbec do té doby jsme si denně psaly a večer visely na telefonech probraly co se přihodilo. Teď vím že jsem vždy spíš poslouchala než mluvila, ale byla to má přítelkyně. Když kontakt opadl mrzelo mě to, občas se ozvala s nějakým požadavkem, ale už bylo cítit, že to není ono. Úplně utnout jsem přátelství dokázala utnout až když mi těžce onemocněla dcera a ona si v tom pro mě nejtěžším půlroce nedokázala najít ani den, aby mne přišla povzbudit. Jak by řekla babička hřála jsem si na srdci hada… Utla jsem kontakt…ale….no prostě a jednoduše obrečela jsem to…. Přeji nám všem správné přátele se srdcem a mozkem na pravém místě. Krásný večer Irena

 4. Pavlína
  June 5, 2018 / 9:50 pm

  Ahoj Alen,opět krásné fotky a ještě krásnější a pravdivějši článek. Třídním nejen šatníky,ale i nějaké upíří kamošky.Měj krásný večer.

 5. June 6, 2018 / 6:39 am

  Ahoj Alenko,
  někdy udělá detoxikaci přátelství za tebe sám život a ani se nemusíš moc snažit. Kolik já měla “opravdových” přátel a kamarádů dokud jsem třepala velkým marketingovým budgetem. Když jsem s ním přestala třepat, detoxikace přišla sama. Ti opravdoví přátelé zůstali a našla jsem si i nové, kteří mě berou takovou jaká jsem. Tenkrát jsem byla nešťastná. Dnes jsem za ten životní kotrmelec vděčná a to i díky tobě. Protože díky tobě jsem našla nový směr.
  P.S. Vypadáš čím dál lépe a moc ti to sluší.
  Renata

 6. Veronika H.
  June 6, 2018 / 8:33 am

  Alenko, moc Ti to sluší. Ta kabelka je top. A článek je velká pravda. Trefuješ se mi prostě do noty 🙂

 7. Katka Brettka
  June 6, 2018 / 9:04 am

  Ahoj Alí, měla jsem takovou kamarádku, která spíš vyčítala, utnula jsem to, není čas ztrácet čas . Dík za článek, jako vždy krásná, len miluju, lněná saka jsou na léto nejlepší. Kabelka vypadá taky moc dobře. Katka

 8. Terez
  June 6, 2018 / 9:55 am

  Ahoj Alenko, jsem moc ráda, že jsi napsala na tohle téma článek. Cca před rokem jsem musela utnout kontakt se svojí kamarádkou z dětství, která je sice hrozně hodný človek, ale zároveň je dost negativní. Snad při každém setkání s ní jsem poslouchala jen stěžování na práci, na lidi v jejím okolí a jak je ona úžasná, ale nikdo to nedokáže ocenit. Neradovala se se mnou z žádných mých úspěchů…U této teď již bývalé kamarádky stačilo jen dělat, že jsem neustále zaneprázdněná a přestala se ozývat.
  Co ale dělat pokud se s Tebou dotyčná osoba chce stále přátelit a nemůžeš se jí zbavit? Další kamarádka se za poslední dva roky co je s novým partnerem změnila a už si vlastně nemáme co říct… Ona má ale pocit, že musí být s každým zadobře a stále mě kontaktuje a snaží se něco udobřovat, i když vím, že ji můj život prakticky nezajímá a dělá to jen kvůli svému svědomí a aby jí jak se říká, někdo zbyl. Zdá se, že jí budu muset konfrontovat přímo a říct jí, jak se věci mají.

  Přeji všem kuráž si žít podle svého a mít ve svém životě jen lidi, které tam chceme mít. 🙂

 9. Mona
  June 7, 2018 / 10:14 am

  Hoy Alenko, opět přínosný článek Já jsem vždycky byla sobeckej zmetek a ignorant k tomu, takže mě to vlastně chránilo před ‘upírama’, a se žádným neztrácela čas. A prtž ty lidi hned prokouknu, hned od nich prchám Ale měla jsem jeden asi 1,5 roku jasně karmický vztah kdy jsem si vyžrala všechno zlé..abych potkala všechno to dobré I když se to zdá být fakt těžký, (někoho poslat do háje) děláme to pro sebe a tj nejvíc..

 10. Natalie
  June 7, 2018 / 8:32 pm

  Ahoj Alen, jo toxickými a hodnými, ale řekni jim, co se jim nehodí do krámu a uvidíš ten psycho-výstup. Prostě se tě budou snažit manipulovat, abys jim dokola hrála tu jejich písničku, aby jako mohli být hodní. Ale k čemu tohle je, že? Je fakt, že mnoha lidem vadí otevřený konflikt, tak raději léta snáší manipulaci a příkoří. Smysl to ale nemá, je lepší se posunout o kus dál.

 11. Svět
  June 28, 2018 / 8:25 pm

  DĚKUJU. Jen je trochu náročné, když se nejedná o přatele ale o členy rodiny, tam nejde jen prchnout bez vysvětlení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *